Sexting i anonimowość – czy to w ogóle możliwe?

Sexting, zabawa, którą za dawnych lat nazywaliśmy cyberseksem pozostaje niezwykle popularną formą erotycznych interakcji między użytkownikami internetu. Na początku swojej historii narzędziami wykorzystywanymi w jego celu były SMSy, wiadomości e-mail oraz czaty internetowe. Popularność tego zjawiska znacznie wzrosła wraz z pojawieniem się na rynku Snapchata, który pozostaje najczęściej wykorzystywaną aplikacją w tym celu. Co więcej, jak twierdzą jego użytkownicy, ma on dawać większą anonimowość. Czy jednak możemy mówić o całkowitej anonimowości w przypadku sextingu? W naszej opinii, możemy mówić jedynie o minimalizowaniu ryzyka, którego powinna być świadoma każda osoba, która zamierza wykonać erotyczne zdjęcie lub filmik z udziałem swojej osoby.

Jak zwiększyć anonimowość?

Aby zwiększyć swoją anonimowość proponujemy zastosowanie garści wskazówek, które zamieszczamy poniżej oraz zdrowego rozsądku w zabawach z innymi osobami (znanymi lub nieznanymi Tobie).

Nigdy nie wysyłaj zdjęcia z twarzą

Twarz to część ciała, po której zawsze możesz zostać rozpoznany lub rozpoznana. Unikaj wysyłania nagich zdjęć z twarzą nawet bliskim Ci osobom. Nigdy nie możesz mieć stuprocentowego zaufania, że takie materiały nie wypłyną do sieci. Jeśli pomimo tego, nie zamierzasz zrezygnować, zadbaj o szyfrowanie danych na urządzeniach, na których przechowujesz swoje zdjęcia lub filmiki. Zmniejszasz tym samym ryzyko ich przechwycenia w przypadku zgubienia lub kradzieży sprzętu.

Twoje ciało zdobi tatuaż? Tym bardziej oryginalny?

Tatuaż to kolejny element, który warto ukryć na zdjęciach lub filmikach. Choć nie jest tak ewidentny jak twarz, może z łatwością doprowadzić do poznania Twojej tożsamości przez niepowołane osoby.

Niecodzienny piercing

O ile przekłuty pępek czy uszy raczej nie będą mogły doprowadzić do ujawnienia Twojej tożsamości (chyba, że należą do bardzo oryginalnie wyglądających), tak piercing w sutkach czy w innych rzadziej spotykanych miejscach już tak. Jeśli nie możesz ukryć charakterystycznych dodatków, musisz liczyć się z ryzykiem rozpoznania.

Blizny

Spostrzegawcze oko może rozpoznać Twoją bliznę, co może okazać się niezawodnym dowodem, że Ty to Ty. Jeśli zależy Ci na anonimowości, musisz zadbać o ich ukrycie.

Dane osobowe

Imię lub nazwisko mogą drastycznie zwiększyć szansę na bycie rozpoznanym przez znajomego z realnego życia lub wyśledzenie Cię w mediach społecznościowych. Takie same konsekwencje może wywołać zdradzanie drugiej osobie swoich szczególnych osiągnięć, zawodu czy nazwy firmy, w której pracujesz. Jak zastąpić imię i nazwisko? Po prostu Twoim nickiem, pseudonimem, alter ego.

Zabezpiecz swój sprzęt

Jak wspomnieliśmy przy okazji nieujawniania twarzy, warto zabezpieczyć swój sprzęt. Warto podjąć w tym celu podstawowe kroki

Szyfrowanie danych na komputerze i smartfonie

Jeśli Twoja galeria zawiera niegrzeczne materiały, koniecznie zaszyfruj dyski wszystkich urządzeń, na których je przechowujesz. W tym celu pomoże Ci oprogramowanie systemowe (np. FileVault w przypadku MacBooków) czy zewnętrzne oprogramowanie dedykowane konkretnemu systemowi. Szyfrowanie uratuje Cię w przypadku kradzieży laptopa czy telefonu.

Zabezpiecz się przed atakami

Warto zadbać także o dobry program antywirusowy, który pomoże Ci uchronić się przed wykradnięciem Twoich danych z komputera. Tyczy się to także smartfonów.

Selekcjonuj osoby, z którymi rozmawiasz

Pamiętaj, że osoba po drugiej stronie może chcieć wyłudzić Twoje zdjęcia lub filmiki celem ich wykorzystania dla własnych celów lub publikacji. Warto zastanowić się kilkukrotnie przed wysłaniem nudesów na Snapchacie obcej osobie. Czy jesteś pewien, że po drugiej stronie jest realna osoba? Poproś drugą osobę o zdjęcie weryfikacyjne z kartką papieru, na której napisze zaproponowany przez Ciebie tekst.

Nie wszyscy chcą pozostać anonimowi

Choć ten tekst został utworzony w trosce o anonimowość użytkowników internetu decydujących się na sexting, należy mieć świadomość, że… Nie wszystkim na tym zależy. Niektóre osoby celowo budują swoją popularność, często w charakterze zarobkowym, sprzedając swoje zdjęcia i filmiki. Większość osób będzie jednak pragnęła pozostać maksymalnie anonimowymi. Zastosowanie powyższych rad może wpłynąć na redukcję ryzyka nieprzyjemnych konsekwencji.